Hlas odpravených …


 

V delikátnej téme imigrácia, a to obzvlášť vo Švajčiarsku, ostal režisér Fernand Melgar zahrabaný. A to držiac sa zaručenej cesty (akokoľvek cynicky to môže znieť) – ľudia, príbehy emócie. Melgar spracoval skutočné, doslovne uzavreté, príbehy jednotlivcov umiestnených v centre pre ilegálnych imigrantov a neúspešných žiadateľov o azyl v Ženeve, pomenovaného „Frambois“. Príbehy, ktoré dostať von z centra, smerom k verejnosti, nebolo nikdy v pláne. Ani nikdy predtým do podobného zariadenia totiž kamera v krajine nevstúpila.

Švajčiarko spomedzi západoeurópskych krajín znázorňuje najjasnejšie kam ďaleko sa dá vybičovať hnevlivý politický diškurz týkajúci sa problematiky imigrácie. Imigranti a imigrantky, nemajúc voličskú cenu, sa stávajú najľahším terčom slovných útokov a stali sa súčasťou polemiky medzi politickými stranami, ktorej sa priamo nezúčastňovali. Až doteraz …

Premiéru svojho dokumentu „Špeciálny let“ naplánoval Melgar mesiac pred federálnymi voľbami v októbri 2011. Čím do atmosféry predvolebnnej kampane vkročil. Pravdepodobne cielene. Akýkoľvek odstup si mohol uchovať pri predostrení témy, počas spracuvávania a v samotnej finálnej podobe, propagandistickým škatuľkám neušiel. Pravica ho prijala s ostentatívnou nevôľou, zavrhnutím a nehynúcim volaním po zákaze premietania na školách, ľavica s úľavou, že za nich odkomunikoval a odkomunikuváva verejnosti tému, v ktorej ona samotná v posledných rokoch, vzhľadom na bezprecedentný a narastajúci úspech nacionalistickej pravice, očividne zlyháva na celej čiare …

Analógie a komparácie vývoja a situácie dneška s druhou svetovou vojnou sa môžu zdať nedotiahnuté, no sú minimálne znepokojujúce. Takisto ako označenie daných centier za „koncentračné tábory s ľudskou tvárou“, čo sa v diskusiach s režisérom nezriedka konštatuje. Tragédie, ktoré má podľa režiséra na svedomí systém, ten „posvatný“, neomylný a nekritizovaný, v ktorom ani dvadsať rokov života v krajine nie zakaždým postačuje na to, aby sa jedinec vyhol zavretiu do cely a „špeciálnemu letu“ späť do krajiny pôvodu. Dokument poukazuje na chyby a zlyhania (nie lacného) systému zaobchádzania a zadržiavania „ľudí bez dokladov“ na niekoľko mesiacov, jeho nehumánnosť a nespravodlivosť, neobraňuje jednotlivcov, ani neposudzuje. Predovšetkým ukazuje narušené vzťahy, rozdelené rodiny, strach, stres, zúfalstvo a ich nedozerné následky. Ako i na druhej strane rutinnosť ľudského prístupu personálu centra …

Fernard Melgar sa stal v krajine naivným „hlasom odpravených“ a jeho dokumentárny prístup je osočovaný za „doku-mentorský“.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9vL1PgyL0lk

rokovanie vlády, Kamil Šaško

Padne dohoda s lekármi? Na rade je Šaško. Odborníci: Dal si herkulovské úlohy, Ficova vláda má antireformnú DNA

21.11.2024 07:30

Odborníci si myslia, že vláda nakoniec ustúpi. Viaceré body memoranda sú však podľa nich nesplniteľné a potrebujú aktualizáciu.

Bernie Sanders

Americký Senát zablokoval návrh na zastavenie transferu zbraní pre Izrael

21.11.2024 06:55

Reuters spresnil, že všetky hlasy na podporu rezolúcie pochádzali z radov demokratov.

Russia Leningrad Siege

Čas vrahov v službách štátu: Ruskí 'hrdinovia' zaplavujú ulice násilím

21.11.2024 06:30

Ľudia, ktorí spáchali ohavné zločiny - vrahovia, násilníci, kanibalovia a pedofili - nielenže sa vyhýbajú trestu, ale sú oslavovaní ako hrdinovia.

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Sullivan: Nie je to len o zbraniach, Ukrajina potrebuje viac vojakov. Zalužnyj: Naučte sa nebáť smrti

21.11.2024 06:30, aktualizované: 07:22

Dodali sme Abramsy, F-16, Patrioty, ale nie je priama úmera medzi zbraňami a výsledkami. Ukrajina potrebuje viac ľudí na fronte, povedal Sullivan, Bidenov poradca.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 1762x
Priemerná čítanosť článkov: 1762x

Autor blogu

Kategórie

Archív